Черкаський обласний наркологічний диспансер

м.Черкаси проспект Хіміків, 62

+38(0472) 647 545

Структура закладу

  • Надання кваліфікованої спеціальної стаціонарної та консультативної допомоги хворим наркологічного профілю;
  • Обстеження пацієнтів з метою встановлення діагнозу та у випадку спірних діагнозів;
  • Удосконалення якості діагностики та лікування і диспансеризації наркотичних хворих;
  • Впровадження в практику ефективних нових методів діагностики, лікування і профілактики;
  • організація і проведення профільної медико-гігієнічної пропаганди;
  • Надання психологічної допомоги особам, які проходять курс стаціонарного лікування в закладі.

Відділення працює в тісному контакті параклінічними службами  і клініко-біохімічною лабораторією, токсикологічною лабораторією, кабінетом ЕКГ, фізіотерапевтичним кабінетом, відділенням профілактичних оглядів, поліклінічним відділенням.

Хворих консультують терапевт та невропатолог по показанню.   

Показання до госпіталізації.

  1. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю:

– стан відміни алкоголю неускладнений;

– при виникненні станів: відміни з делірієм без судом, відміни з делірієм із судомами – особа переводиться до «наркологічного відділення з наданням невідкладної цілодобової медичної допомоги».

  1. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів.
  2. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання канабіноїдів.
  3. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання седативних чи снодійних речовин.
  4. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання кокаїну.
  5. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання галюциногенів.
  6. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання тютюну.
  7. Психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання летючих розчинників.

9.Психічні і поведінкові розлади внаслідок поєднаного вживання психоактивних речовин.

  1. Психотичні розлади внаслідок вживання психоактивних речовин.
  2. Обстеження з приводу виявлення ознак наявності чи відсутності залежності від психоактивних речовин.

Протипоказання до госпіталізації.

  1. Тяжка супутня патологія, що потребує невідкладної допомоги в умовах спеціалізованих відділень.
  2. Суїцидні спроби на фоні будь-яких розладів психіки та поведінки.
  3. Гострі інфекційні хвороби.
  4. Активні форми туберкульозу.
  5. Хворі з коростою.

      У диспансерному відділенні проводиться  амбулаторне лікування хворих  із Синдромом залежності від психоактивних речовин, а також консультування хворих та їх родичів. За бажанням пацієнтів здійснюється їх нагляд.

     Проводиться профілактична робота серед підлітків та дорослих.

     З 2008 року у відділенні  відкритий кабінет замісної підтримувальної терапії, який  функціонує по теперішній час. В кабінеті працює лікар і дві медсестри. Видача замісних препаратів відбувається з 7год.30хв. до 11год.30хв. Щорічно замісну терапію отримує більше ста споживачів ін’єкційних наркотиків.

     Також працює кабінет «Довіра», який займається обстеженням та  призначенням  антиретровірусної терапії пацієнтам з ВІЛ-статусом, що отримують замісну підтримувальну терапію.

     Цілодобово відкритий  кабінет оглядів  на стан алкогольного та наркотичного сп’яніння, в якому здійснюється огляд осіб, направлених посадовими особами правоохоронних органів, керівниками підприємств, установ і організацій, а також самостійні звернення громадян.

Експертиза проводиться за рахунок бюджетних коштів і може впроваджуватись як платна медична послуга.

Порядок проведення експертизи регламентуються чинними наказами і інструкціями МОЗ, ГУОЗ ОДА, закладом.

Експертиза сп`яніння проводиться лікарями, які володіють відповідними навичками з діагностики станів сп`яніння, дотримуються вимог внутрішніх нормативних документів щодо порядку проведення експертизи в медичних підрозділах.

Персональний список лікарів, які допускаються до проведення експертизи затверджується головним лікарем диспансеру.

Організаційно-методичне керівництво з навчання лікарів методам проведення експертизи покладається на обласного лікаря-нарколога, безпосереднім обов`язком якого також є здійснення постійного контролю за дотриманням вимог Інструкції щодо порядку проведення експертизи і складання Акту медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп`яніння.

Підставою для проведення експертизи громадянам є  направлення їх до лікувального закладу посадовими особами правоохоронних органів, керівниками підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності; самостійні звернення громадян для проведення експертизи; наявні ознаки гострої інтоксикації внаслідок вживання психоактивних речовин у пацієнтів, які звернулись за медичною допомогою або яким вона надається в ургентному порядку з приводу захворювань, травми чи отруєнь.

Висновок експертизи виноситься лікарем на підставі виявлених під час огляду особи клінічних ознак гострої алкогольної, наркотичної, токсикоманічної інтоксикації (сп`яніння) і дослідження повітря, що видихається. При необхідності проводиться лабораторне дослідження біологічних середовищ (сеча, слина). Лабораторні дослідження, а також обстеження за допомогою спеціальних приладів, є додатковими методами, які підтверджують або відкидають наявність  тієї або іншої психоактивної речовини в організмі, яка зумовила сп`яніння.

У випадку, коли клінічний огляд хворого для встановлення сп`яніння  провести неможливо, наприклад, в зв`язку з вираженими розладами свідомості, шоковим або коматозним станами, висновок про наявність або відсутність сп`яніння виноситься на підставі результату кількісного визначення вмісту етанолу в крові методом газової хроматографії.

 Факт проведеної експертизи документується Актом. На підставі акта медичного огляду видається висновок щодо  результатів медичного огляду особи на стан сп´яніння в трьох примірниках :

перший  примірник видається уповноваженій особі Державтоінспекції МВС,

другий – оглянутій    особі, третій –  передається в архів диспансеру.

Біологічне середовище (слина,сеча ,змиви з поверхні губ ,шкіри обличчя  і рук , а також при неможливості їх взяти використовується кров) відбираються при потребі, яку визначає лікар згідно інструкції.

Стаціонарне Наркологічне відділення з наданням невідкладної цілодобової медичної допомоги створене для лікування хворих із залежністю від психоактивних речовин та хворих з гострими психотичними розладами внаслідок вживання алкоголю.

Хворі приймаються на стаціонарне лікування за направленням районного нарколога або чергового лікаря комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер».

Протипоказаннями для лікування у відділенні є пацієнти, у яких психотичні стани обумовлені сомато-неврологічною патологією з поліорганною декомпенсацією. Такі пацієнти підлягають лікуванню у багатопрофільних лікарнях.

Особи, які поступають у відділення оглядаються лікарем та завідувачем відділення зразу після поступлення у відділення, їм проводиться обов’язковий обсяг лабораторних обстежень.

Організація роботи відділення побудована таким чином, щоб виключати проникнення у відділення алкогольних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин. Персонал здійснює постійний контроль за дотриманням хворими як режиму тверезості, так і режиму перебування у відділенні.  При госпіталізації чергова сестра медична відділення, лікуючий лікар ознайомлюють пацієнта та його родичів про особливості режиму у відділенні та роз’яснюють необхідність обов’язкового огляду передач для хворих відділення.

Після закінчення основного курсу лікування пацієнти закладу мають змогу отримати додаткове лікування, яке направлене на продовження терміну ремісії та унеможливлення зловживання алкоголем.

Застосовуються такі додаткові методи лікування:

Імплантація препаратів «Еспераль» і Дісульфірама масляного

Препарат «Еспераль» або «підшивка» «еспералі» застосовується для профілактики повернення до вживання алкоголю після попередньо проведеної противоалкогольной терапії. Можливе проведення операції без попереднього противоалкогольного лікування. Однак, в цьому випадку не слід вживати алкоголь мінімум десять днів, і проводиться таке лікування після попереднього обстеження лікарем, який робить висновок про доцільність такого виду терапії.

Суть процедури – це оперативне втручання, з приміщенням (імплантацією) в підшкірно-жирову клітковину препарату дисульфірам (комерційна назва – «Еспераль»).

Хімічний захист від алкоголю

Метод лікування заснований на створенні в організмі депо хімічної речовини, несумісного з алкоголем.

Ліки вводяться парентерально, а потім, протягом тривалого часу (в залежності від дози і виду препарату, 3 – 6 – 12 – 18 місяців), виводяться з організму.

За відсутності надходження в організм значних доз алкоголю препарат – нешкідливий! Він не викликає ускладнень і побічних ефектів. Приблизно в 30% випадків протягом перших кількох годин після введення препарату відзначається реакція депонування препарату: піднімається температура, може бути озноб, головний біль. Ці симптоми, як правило, помірно виражені і самі проходять через кілька годин. У рідкісних випадках гіперчутливості до препарату, коли реакція засвоєння протікає незвично і важко переноситься пацієнтом, необхідно звернутися до лікаря.

Алкоголь при наявності введеного препарату утворює токсична, отруйна сполука, яка може привести до важкого отруєння.

Психотерапевтичне лікування від алкоголізму

Суть такого лікування залежності від алкоголю полягає у впливі на підсвідомість особливими психотерапевтичними прийомами, після чого у пацієнта пропадає бажання вживання алкоголю.

Відділення співпрацює з реабілітаційним підрозділом закладу та реабілітаційними центрами розташованими як в Черкасах, так і поза його межами.

Профілактична робота серед підліткового та дитячого населення з метою припинення зловживання алкоголем, попередження виникнення психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання психоактивних речовин. Пропаганда здорового способу життя.

Виявлення і облік наркологічних хворих за затвердженими МОЗ України формами облікової документації і складання статистичних звітів.  

Лікувально-діагностична, консультативна та профілактична допомога хворим з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання психоактивних речовин,

надання таким хворим спеціалізованої амбулаторної допомоги та направлення їх при необхідності на стаціонарне лікування у наркологічні заклади.

Анонімне лікування осіб, що зловживають алкоголем, епізодично вживають наркотичні речовини, а також осіб, хворих на алкоголізм.

Проведення протирецидивної та підтримуючої терапії наркологічним хворим .

Медична і соціальна реабілітація наркологічних хворих шляхом взаємодії з різними урядовими та суспільними організаціями, релігійними конфесіями.

 Взаємозв’язок з психоневрологічними стаціонарами з питань госпіталізації та адекватного лікування наркологічних хворих.

 Участь за дорученням органів охорони здоров’я в рішенні питань опіки та встановлення дієздатності, порушення клопотань ( або надання висновків за дорученням органів охорони здоров’я ).

 Консультативна та організаційно-методична допомога загально-соматичній мережі з питань виявлення осіб, що вживають психоактивні речовини, наркологічної допомоги таким особам та проведення профільної пропаганди.

 Профілактична робота по зменшенню поширення ВІЛ-інфекції серед ін’єкційних наркоманів.

  • об`єктивність і достовірність результатів лабораторних досліджень, які проводить лабораторія;
  • забезпечення і дотримання правил і умов охорони праці, охорони навколишнього середовища, санітарних норм і правил та наказів МОЗ України, МОЗ СРСР;
  • своєчасне доведення до відому лікарів-наркологів області наказів МОЗ України, нормативної та методичної документації;
  • організацію, проведення заходів по підвищенню кваліфікації працівників лабораторії по визначенню наркотичних і запаморочувальних речовин;
  • використання при вимірюваннях повірених ЗВТ, атестованого ВО, дотримання графіків повірки ЗВТ, атестації ВО;
  • своєчасне проведення і оформлення результатів досліджень біологічного матеріалу;
  • своєчасне внесення змін в НД, вилучення з використання відмінених НД і введення в дію нових чинних НД;
  • своєчасне повідомлення органу з атестації про передбачені зміни в діяльності лабораторії щодо розширення видів робіт, які можуть привести до зміни галузі атестації;
  • організацію функціонування діючої в лабораторії системи контролю якості лабораторних досліджень.

Діяльність лабораторії здійснюється у взаємодії з відділеннями КЗ «ЧОНД», організаційно-методичним кабінетом наркодиспансеру, районними наркологами, спеціалістами обласного бюро судово-медичної експертизи, територіальними органами Держстандарту, органами управління внутрішніх справ Черкаської обласної держадміністрації.

Профілактичний наркологічний огляд громадян проводиться в наркологічному закладі за місцем їх постійного проживання з метою визначення наявності чи відсутності наркологічних протипоказань до виконання функціональних обов`язків та провадження видів діяльності, перелік яких затверджений постановою КМУ «Про обов`язковий профілактичний наркологічний огляд та порядок його проведення» від 06.11.97р.

Обов`язкові профілактичні наркологічні огляди проводяться за рахунок замовників, а пільги надаються відповідно наказу № 50 § 1 від 23.08.2005р. Черкаського облнаркодиспансеру.

Для проходження профілактичного огляду громадянин має подати: паспорт (неповнолітні – свідоцтво про народження); чоловіки також військовий квиток (приписне свідоцтво); документ, що підтверджує оплату послуг за проведення профілактичного наркологічного огляду та документ, що підтверджує право на пільги.

Профілактичний наркологічний огляд без будь-якого з вищевказаних документів не проводиться.

Профілактичний наркологічний огляд проводиться за програмою, яка передбачає вказаний в п.8 Інструкції мінімальний базовий обов`язковий обсяг обстежень, а також індивідуальні додаткові обстеження. При проведенні огляду враховуються дані про лікування громадянина в наркологічних закладах.

Обов`язковий обсяг обстеження включає: лікарський наркологічний огляд, психологічне тестування та лабораторне дослідження активності гамма-глутамілтрансферази сироватки крові за програмами ВООЗ, «Тест АУДИТ» та Текс клінічного скринінгу.

Дані профілактичного наркологічного огляду заносяться до медичної картки лікаря-нарколога ф. 145-о.

ЛКК створюється наказом керівника наркологічного закладу не менше ніж з 3-х лікарів з метою визначення на підставі даних стацобстеження остаточного висновку, щодо наявності чи відсутності наркологічних протипоказань до виконання функціональних обов`язків та провадження видів діяльності зазначених у переліку.

Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду із зазначенням терміну його дії видається громадянину наркологічним закладом тільки після проходження профілактичного наркологічного огляду в порядку та обсягах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про обов`язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення» від 06.11ю97р. № 1238 та наказами МОЗ України.

Сертифікат, що підписаний лікарем-наркологом, засвідчується круглою печаткою наркологічного закладу.

При втраті сертифікату дублікат не видається, громадянин проходить повторно на загальних підставах.

Профілактичні наркологічні огляди не проводяться:

При наявності у обстежуваної особи гострого або загостреного хронічного неінфекційного захворювання;

При наявності у обстежуваної особи інфекційного захворювання у заразному періоді.

Основні завдання та функції визначені спільним наказом МОЗ та МВС України від 05.06.2000р. за № 124/345 «Про затвердження положення про медичний огляд кандидатів у водії транспортних засобів», наказом МОЗ України від 28.11.1997 року за № 339 «Про вдосконалення системи профілактичних протиалкогольних та проти наркотичних заходів та обов`язкових профілактичних наркологічних оглядів», статті 31 основ законодавства України про охорону здоров`я, статті 48 Закону України «Про дорожній рух».

  • Проведення попередніх, чергових періодичних та позачергових медичних оглядів водіїв та кандидатів у водії транспортних засобів.
  • Визначення медичної придатності громадян, що проходять медичний огляд, до безпечного керування транспортними засобами, згідно з «Переліком захворювань і вад, при яких особа на може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, який затверджено наказом МОЗ України від 24.12.1999р. № 229.

– Медичні огляди проводяться медичною комісією, до складу якої входять: лікар- терапевт (голова комісії), лікар-нарколог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-хірург.

– Дані медичного огляду заносяться лікарем медичної комісії до медичної картки водія (кандидата у водії) транспорту (ф. № 142-0), затвердженої наказом МОЗ України від 28.11.97р. № 339, на яку повинна бути наклеєна фотокартка, а також вклеєні сертифікат про проходження обов’язкового профілактичного наркологічного огляду та довідка щодо перебування громадянина на психіатричному обліку за місцем проживання, для жінок додатково – довідка про гінекологічне обстеження. Дані медичного огляду заносяться також до Журналу комісії з медичних оглядів водіїв, для визначення їх придатності до керування транспортом (ф. № 144-0), що затверджений наказом МОЗ України від 28.11.97р. № 339, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.12.97р. за № 586/2390.

– Після проведення попереднього, періодичного та  позачергового медичних оглядів видається єдиний документ – Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом, ф № 083/о (облікова). Бланки Медичної довідки є документами суворого обліку. Облік ведеться в Журналі реєстрації виданих (отриманих) бланків медичних довідок щодо придатності до керування транспортним засобом, ф. № 083-1/о.

  • При наявності показань проводяться додаткові лабораторні та інструментальні обстеження.
  • у разі незгоди кандидата у водії транспортного засобу з результатами попереднього медичного огляду він може оскаржити рішення у місцевому органі охорони здоров’я або в судовому порядку.

Контакти

Адреса

18018 Черкаси, 
проспект Хіміків, 62

телефон

Телефон(Факс):              +38(0472) 647 545

Часи роботи

MON-FRI 09:00 – 19:00

SAT-SUN 10:00 – 14:00

Email

narcoclinic@gmail.com

Створення та підтримка